O Kolibie

Zobacz widok z kamery umieszczonej w Kolibie na Przysłuiu Caryńskim!

24 września odbyło się oficjalne otwarcie nowowybudowanej Koliby Studenckiej Politechniki Warszawskiej „Koliba”. Obiekt znajduje się naprzełęczy Przysłup Caryński położonej pomiędzy szczytem Połoniny Caryńskiej i Magury Stuposiańskiej.

Otwarcie nowego obiektu turystycznego w Bieszczadach to szczególne wydarzenie, które nie zdarza się co dzień. Do tej pory „najmłodszym” oddanym do użytku z bieszczadzkich schronisk było schronisko „Pod Honem” w Cisnej (które oddano do użytku 24 lata temu – w 1986 roku) oraz oddane w 2008r. nowe schronisko „Chata Socjologa” na Otrycie wybudowane na miejscu budynku zniszczonego w pożarze w styczniu 2003 roku. „Koliba” to nowoczesny budynek nawiązujący swoją bryłą do przedwojennych, karpackich schronisk oraz regionalnej architektury. Konstrukcja stanęła na miejscu dawnego, drewnianego budynku „Koliby”, który darzony był i będzie przez wielu bieszczadzkich turystów wielkim sentymentem. Przez wiele lat „Kolibę” prowadzili Tomasz Nawrot, Krystyna Rados, Maria Łapa, a następnie Karolina i Tomasz Jędrusiakowie. Ci ostatni będą zarządzać również i nową „Kolibą”.

Koliba będzie mogła pomieścić jednocześnie kilkadziesięciu turystów. Dolna kondygnacja to obszerne pomieszczenie pełniące rolę świetlicy – miejsca spotkań turystów. Górne kondygnacje zajmują wygodne, kilku- i wieloosobowe pokoje. Z większości z nich rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na najwyższą cześć Bieszczadów – pasmo Bukowego Berda, Krzemienia oraz Tarnicy z Szerokim Wierchem. Pomiędzy nimi doskonale widoczna jest znana Przełęcz Goprowców. Widok ten można podziwiać również dzięki nowoczesnej kamerze internetowej zainstalowanej w Kolibie przez portal www.Bieszczady.pl. Dzięki tej inwestycji portalu, Koliba oprócz świetnego narzędzia promocji, zyskała również dostęp do służbowego Internetu.

Podczas ceremonii otwarcia „Koliby”, uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kurnik wraz z Rektorem Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Stanisławem Adamczakiem, Wójtem Gminy Lutowiska oraz delegatami Powiatowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i przedstawicielami Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej. Całą uroczystość uświetnił występ zespołu ludowego „Połoniny” z Lutowisk.

Patronat internetowy nad schroniskiem objął portal www.Bieszczady.pl.